Jak and Daxter HD Collection

Napisane przez w w Recenzje, 4 More

Jak and Daxter HD Collection

Naughty Dog jest dzisiaj znane przede wszystkim z takich produkcji jak Uncharted czy The Last of Us, jednak to seria o zielonowłosym oraz jego fretkowatym przyjacielu skradła moje serce wiele lat temu, dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy w 2012r. Sony zdecydowało się wydać wszystkie trzy części głównej serii wydanej na Ps2.
W skład kolekcji wchodzą: Jak and Daxter: The Precursor Legacy, Jak II: Renegade oraz Jak 3. Pierwsza część wyraźnie różni się od pozostałych. Akcja gry ma miejsce na słonecznej wyspie, w lasach, śnieżnych górach, wulkanie itp. Środowisko jest więc bardzo zróżnicowane i kolorowe, co kontrastuje z mocnym klimatem slamsów z części drugiej i pustynnym środowiskiem części trzeciej.plat_jak1_007 The Precursor Legacy jest typową platformówką 3D. Skaczemy po platformach i zbieramy znajdźki w otwartym świecie, co pozwala wzbogacić rozgrywkę np. poprzez misje dodatkowe, jakie możemy wykonać dla mieszkańców okolicznych wiosek. Pierwsza część jest często nazywana brzydkim kaczątkiem kolekcji co nie do końca jest zgodne z prawdą. Różnice w oprawie względem pozostałych części są widoczne jedynie podczas przerywników filmowych, gdzie wyraźnie widać zdecydowanie uboższe tekstury. Niemniej podczas samej gry, jedynkę można nawet uznać za najładniejszą odsłonę serii. Wszystko za sprawą pięknych, kolorowych lokacji, które nadają grze ładnego wyglądu, nawet tyle lat po premierze. Fabuła gry jest dosyć prosta i przyjemna. Przyjaciel Jaka o imieniu Daxter w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności został przemieniony w rudego zwierzaka. Duet wyrusza więc na poszukiwanie sposobu, aby odczarować biednego Daxtera.
jak-ii-renegade-40Jak II: Renegade to diametralna zmiana klimatu oraz rozgrywki. Nadal jest to platformówka, lecz z racji akcji dziejącej się w wielkim mieście Heaven City rozgrywka dużo bardziej przypomina GTA. Jak zyskał dostęp do nowych mrocznych mocy, broni palnej i szeregu pojazdów, do których – niczym w GTA – może wsiąść, zrzucając z niego dotychczasowego kierowcę. Historia również zmieniła swoją atmosferę: z przygody dwóch przyjaciół stała się opowieścią o zemście i nienawiści. Gra nadal jest zaadresowania do młodzieży, lecz można wyczuć w niej cięższy klimat, co sprawia, że gra staje się atrakcyjniejsza także dla starszych odbiorców. Jak II jest także znany z wysokiego poziomu trudności. Niejednokrotnie podczas gry zdarzają się fragmenty, przy których porażki są częste: od wymagających Bossów po trudne, wymagające dobrej reakcji, sekwencje strzelane i mini gry. Ostatni Boss to już psychopata, przy którym poziom trudności niejednego Bossa z Soulsów wydaje się być dziecinnie prosty.40637icc61eeb7ce759f5b
Naughty Dog przy Serii J&D nie bał się ryzykować i diametralnie zmieniać każdą z odsłon serii, zatem przy Jak 3 ponownie mamy do czynienia z całkowicie inną grą. Wprawdzie Jak 3 korzysta z mechanik i formuły gry znanej z Jak II, jednak zmienia całkowicie jej klimat. Jak i Daxter zostają wygnani do pustynnego miasta Spargus, gdzie toczą ciągłą walkę o przetrwanie. Walki na arenie gladiatorów oraz poszukiwanie artefaktów za pomocą wielkich pojazdów kojarzących się z Mad Maxem to dzień powszedni w Spargus. Dodajmy do tego kolejną wojnę domową w Heaven City oraz nadchodzące zagrożenie przychodzące z kosmosu, a mamy pełną dawkę przygody. Przy okazji Jak 3, developerzy naprawili wiele błędów poprzednika: gra jest prostsza, lecz nadal oferuje wyzwania. Dodano kolejne moce oraz bronie dla Jaka, a mini gry są najlepsze ze wszystkich części. Wszystkie części trylogii posiadają świetną ścieżkę dźwiękową. Utwory towarzyszące nam podczas wędrowania po lasach, ruinach czy podczas ucieczki przed strażnikami są świetne i bardzo pasują do atmosfery każdej z części.6375415787_b2e324fc49 Niestety żadna z części trylogii nie posiada polskiej wersji językowej, nawet kinowej, co sprawia że gra staje się mało atrakcyjna w oczach dzieci, do których jest przecież skierowana.
Podsumowując: Jak and Daxter HD Collection to solidny pakiet oferujący trzy główne i najlepsze części serii. Graficznie gry nie zestarzały się zbyt mocno, dzięki czemu pomimo odmalowaniu ścian, w postaci dodania rozdzielczości HD, 3D i obsługi trofeów (oddzielne dla każdej części) nadal wyglądają dobrze.

The Good

  • Każda z części kolekcji daje inne doświadczenie
  • Świetna ścieżka dźwiękowa
  • Jeden z najlepszych platformerów wszechczasów
  • Grafika nie zestarzała się zbyt mocno
  • Humor Daxtera

The Bad

  • Nieco archaiczne
  • Czasami zbyt wielkie skoki trudności
  • Pomimo że gry zestarzały się godne, straszą rozmazanymi teksturami
88
Mateusz Schinke

Written by: Mateusz Schinke

Cześć nazywam się Mateusz,
jestem wieloletnim fanem bijatyk , niestrudzony w nauce nowych ciosów w wolnej chwili galopujący Płotką przez Velen :)

Nasz fanpage