Original War

Napisane przez w w Recenzje

Powrót do przeszłości x2, czyli Original War – recenzja

„Kiedy usłyszałem o tej misji, nie mogłem uwierzyć własnym uszom…”

Tak było kiedy jako świeżo upieczony nastolatek dorwałem tą grę w jednym z branżowych czasopism. Widząc grafiki promujące grę, nie mogłem tym bardziej uwierzyć oczom. Małpolud z granatnikiem przepasany taśmami amunicyjnymi, tygrys szablastozębny, czołg? Śpieszę wyjaśnić: amerykańscy archeologowie podczas wykopalisk na Syberii odkryli EONa, czyli urządzenie do podróży w czasie. Zapraszam na wspólną podróż.

eon

Co to w ogóle jest?

Original War to gra czeskiego studia Altar Interactive. Łączy w sobie elementy RTS oraz RPG. Do dyspozycji twórcy oddali dwie kampanie: amerykańską i rosyjską (w grze jest również trzecia nacja – Arabowie, jest ona jednak grywalna tylko w trybie multiplayer oraz modyfikacjach fanowskich), po 15 misji każda. W obu z nich przyjdzie nam wcielić się w indywidualne charaktery (John Macmillan oraz Juri Iwanowicz „Burłak” Gorki) oraz dowodzić innymi żołnierzami lub całymi bazami.
Gra oferuje bardzo ciekawy system statystyk oraz profesji. Każdy z naszych ludzi może rozwijać swoje umiejętności, by wcielić się w cztery podstawowe role: żołnierza, inżyniera, mechanika, naukowca oraz bazujące na tej pierwszej, będące indywidualne dla każdej z nacji, związane ze specjalistycznym uzbrojeniem.original-war

„Skrzynie!!!” – czyli o systemie surowców i ich wykorzystania.

W grze znajdziemy 3 rodzaje surowców: skrzynie, ropę o raz syberyt/alaskit. Te pierwsze, podobnie jak ludzie są wysyłane z przyszłości za pomocą EONa, zawierają materiały i narzędzia konieczne do budowy budynków oraz pojazdów. Ropa posłuży nam jako paliwo w naszych elektrowniach oraz wozach, podobnie jak syberyt/alaskit (zależnie od nacji; Amerykanie odkryli go na Syberii, w przeszłości przenieśli złoża na Alaskę, gdzie z kolei odkryli je później Rosjanie) z tą niewielką różnicą, że ów katalizator zimnej fuzji, jako paliwo jest niemalże niewyczerpalne.
Inżynierowie zajmą się budową składu, wokół którego powstanie nasza baza. Laboratoria, w których nasi naukowcy odkryją nowe technologie i koszary, w których nasi żołnierze pobiorą broń oraz bunkry czy fabryki, w których mechanicy zbudują nasze pojazdy. Sam system budowy pojazdów jest również ciekawy. Nasze pojazdy będą potrzebować podwozia, uzbrojenia oraz silnika (baterie słoneczne, spalinówka lub napęd syberytowy). Dodatkowo trzeba będzie wybrać system kierowania. Pojazdy mogą być prowadzone przez ludzi, sterowane zdalnie lub komputerowo, a w przypadku Arabów nawet małpoludy.2OW

Fabuła

Warto wspomnieć o fabule, a ta jest dopracowana bardzo dobrze. Nasi bohaterowie borykają się z wieloma problemami, niejednokrotnie z rozterkami emocjonalnymi. Nigdy nie zapomnę misji, w której John miał możliwość pomocy swojej ukochanej Joan, która osamotniona broniła się w bazie, a jednocześnie spieszył się na finalną bitwę. Można było jej pomóc lub zostawić, niejako pomijając misję.
Dialogi (kipiące humorem) pozwalają zżyć się z naszymi ludźmi. Wśród nich jest wielu statystów, ale także postacie, które mają własne zdanie. Ich śmierć jest nieodwracalna, nie uświadczymy tu bowiem swoistej „produkcji” żołnierzy. Na posiłki możemy liczyć jedynie z przyszłości. Przeżycie każdego z ludzi może mieć wpływ na przyszłe wydarzenia.GladstoneOW

Podsumowanie

Podsumowując, Original War to gra, w której wizerunek wojny jest naprawdę oryginalny. Mimo niejednego błędu pozwala naprawdę świetnie się bawić. Istnieje wciąż grupa ludzi, którzy tworzą bardzo zwarte community. Fanowskie łatki, modyfikacje oraz wprowadzony system rozgrywek sieciowych Master Server trzymają tytuł przy życiu. Graficznie gra wcale bardzo się nie zestarzała, ze względu na izometryczny rzut. Gorąco zachęcam wszystkich do ogrania tytułu i dołączenia do grona maniaków OW.

 

The Good

 • Grywalność
 • Fabuła; świetnie poprowadzone kampanie
 • Polski dubbing/humor
 • System rozwoju postaci
 • System budynków i pojazdów
 • Surowe krajobrazy i możliwość ich modyfikacji (ścinanie drzew/wydeptywanie trawy)
 • Możliwość wykorzystania fauny
 • Dużo modów
 • Master Server
 • Ścieżka dźwiękowa

The Bad

 • Bugi (ciągle naprawiane przez fanów)
 • Oryginalny system multiplayer, który nie działał
 • Mało popularna
 • Postać gen. Powella
96

Written by: Gość

Nasz fanpage