Nintendo Switch i problematyka klasyfikacji.

Nintendo Switch.

Nintendo Switch to konsola tak samo dziwaczna, co genialna. Wraz z jej powstaniem do użytku wejść musi nowe określenie – konsole hybrydowe.

Switch nie jest więc konsolą stacjonarną ani przenośną. Jest sprytnym połączeniem obu tych urządzeń. Mówi się czasami, że coś, co jest do wszystkiego, tak naprawdę jest do niczego, lecz nie w tym przypadku. Zajmijmy się więc porównaniem najnowszego dziecka Nintendo do jego poprzedników.


New Nintendo 3DS:

nintendo switch new nintendo 3ds xl

Po lewej – Nintendo Switch. Po prawej – New Nintendo 3DS XL

Zacznijmy od rzeczy oczywistych. NN 3DS nie ma startu do Switcha, jeśli chodzi o parametry. Nie ma sensu ich nawet wypisywać, gdyż widać to na pierwszy rzut oka. Graficznie NS ustawić należy obok Playstation 3 lub WiiU (na ten moment konsola nie pokazała jeszcze pełni swoich możliwości). Grafika z poprzedniego Handhelda Nintendo porównana może być natomiast do PSP (PsVita stała o klasę wyżej). Oczywiście należy wziąć pod uwagę fakt, że obraz we wszystkich modelach 3DS wyświetlany jest w 3D, niewymagającym okularów. Oznacza to, że częstotliwość odświeżania ekranu musi być dwa razy większa. O tym, że nie zawsze się to udaje, przekonujemy się przy każdych kolejnych Pokemonach. Warto jednak zaznaczyć, że Switch został pozbawiony funkcji 3D. W zamian za to (zgodnie z plotkami) otrzymamy wsparcie dla gogli VR, w których tablet posłuży nam za wyświetlacz.

Niestety nie może być do końca różowo. Z powodu mocniejszych podzespołów bateria w NS starcza na ponad dwa razy krócej niż w swoim (mobilnym) poprzedniku. Jest on też większy, więc nie włożymy go do kieszeni, jednak możliwość zagrania w produkcje AAA w autobusie czy pociągu wynagradza potrzebę zabrania osobnego pokrowca.


Wii U:

nintendo switch wii u

Po lewej – Nintendo Switch. Po prawej – Padlet konsoli Wii U.

Ahh… Wii U. Konsola z ogromnym potencjałem, który nie został jednak wykorzystany. Nic straconego! Pełny potencjał wykorzysta jego następca! Wii U przegrało 8-mą generację z konsolami Sony oraz Microsoftu. Głównie ze względu na niską specyfikację. NS również nie grzeszy mocą obliczeniową, jednak przynosi ze sobą innowację! Wielu internautów twierdzi, że NS graficznie nie wyróżnia się graficznie względem swojego (tym razem stacjonarnego) poprzednika. Faktem jest, że stwierdzają to na podstawie „The Legend of Zelda: Breath of The Wild”, które w zamyśle pisane było właśnie na Wii U. Jest to niestety ten sam problem rozstrzału generacji, który mogliśmy zauważyć przy okazji nie tak dawnej premiery „The Last Guardian”, które pisane było z myślą o Ps3, jednak proces developerski trwał tak długo, że ostatecznie gra została wydana na Ps4. W tej sytuacji na pełny pokaz możliwości graficznych Nintendo Switch musimy zaczekać do premiery tytułu, który został wydany również na inną platformę.


 

Nintendo Switch to 7-ma, 8-ma czy 9-ta generacja?

ps4-vs-switch-vs-xbox

Zajmijmy się jeszcze tematem generacji. Internet nie może dojść do konsensusu, czy Nintendo Switch jest pierwszą konsolą 9-tej generacji, ostatnią 8-mej, a może starocią z 7-mej? Przy klasyfikacji generacji sprzętu musimy brać pod uwagę coś więcej niż moc obliczeniową. Tutaj temat utnę krótko.

Kolejna generacja powinna przynosić ze sobą INNOWACJĘ. Nie ważne czy w formie lepszej grafiki, sposobu gry czy rozwiązań technologicznych. Wyobraźmy sobie dwa telewizory o identycznych parametrach. Ten pierwszy jest zwyczajny, drugi natomiast ma opcję wyświetlania obrazu w 3D. Nazwiemy go więc kolejną generacją, chociaż jego podzespoły się nie zmieniły.

Pomimo parametrów niższych niż u konkurencji Nintendo Switch przynosi innowację. W wielu aspektach. I pomimo, że specjaliści do tej pory nie wiedzą, gdzie zaklasyfikować najnowsze dziecko Nintendo pod względem stacjonarności, mobilności i generacji – wyrażam swoje zdanie – Nintendo Switch to konsola hybrydowa. Pierwsza w 9-tej generacji.

A wy co myślicie na ten temat? Która generacja? Konsola stacjonarna z opcją grania mobilnie czy kieszonsolka z opcją podłączenia do telewizora?

Roger Karwiński

Written by: Roger Karwiński

Niektórzy mówią, że jestem redaktorem naczelnym. Prawda jest taka, że to ja założyłem OneUp.TV i biorę za niego pełną odpowiedzialność… z różnymi skutkami. Moja wiedza o elektronicznej rozgrywce to jedna z niewielu rzeczy, którymi mogę się w życiu pochwalić. W gruncie rzeczy jestem najlepiej doinformowanym Casualem na świecie.

Nasz fanpage